Pārlekt uz galveno saturu
ape

Paldies Viduslatgales pārnovadu fondam (VLPF) par uzaicinājumu un kopā ar fonda komandu 2024. gada 13. un 14. jūnijā viesoties un gūt pieredzi no Alūksnes un Apes novadu fonda, kurš ir viens no sešiem aktīvākajiem Latvijas kopienu filantropijas fondiem Latvijā. Šī bija pieredzes apmaiņas vizīte, kuras laikā varējām gūt priekšstatu, kā kolēģi organizē labdarības darbu Ziemeļvidzemē, ar kādām grūtībām un izaicinājumiem sastopas un kāda ir labdarības darba atslēga. Abas dienas kopā ar mums bija Alūksnes un Apes novadu fonda jaudīgā vadītāja Dzintra Zvejniece.

Mums bija iespēja viesoties arī Apē, iedvesmoties no Kultūras centra vadītājas Ilvas Sāres un viņas komandas paveiktā 20 gadu laikā, gūt priekšstatu par Apes kopienas saliedētību un lokālpatriotismu.

Saprotams, ka šādas pieredzes apmaiņas vizītes bagātina vietējās kultūras un pilsētvides un dabas baudījums. Vilcieniņš mūs izvadāja pa Alūksnes ielām, guvām priekšstatu par Alūksni un tās apkārtni. Apmeklējām muzeju Alūksnes Jaunajā pilī. Daži drosmīgie baudīja skatus no visaugstākā Alūksnes punkta – skatu torņa. Citi - ne mazāk drosmīgie - peldēja Alūksnes ezerā, bet vakarā baudījām gruzīnu kantrī dziedātāja Shota Adamashvili koncertu “Es Te Cafe”.

14. jūnijā iepazinām Api. Bijām iedvesmoti, redzot jaunizveidoto Apes Amatu māju, Kultūras centra komandas ilgu gadu rūpīgi iekoptā darba augļus. Apskatījām slaveno Apes mototrasi, kā arī ainaviskās Raganu klintis. No jauna iepazinām Elīnu Zālīti tās memoriālajā mājā, kuru vada entuziastiska bijusī vācu valodas skolotāja.

Dažas atziņas par gūtajiem iespaidiem:

1. Alūksnes un Apes novadu fonds daudz izvērstāk kopā ar atbalstītājiem strādā, lai palīdzētu Ukrainai un ukraiņiem Ziemeļvidzemē. Intensīvi tiek piesaistīti ziedojumi, lai nosūtītu humāno un armijas vajadzībām domāto palīdzību uz Ukrainu. Savukārt ukraiņiem, kas dzīvo Alūksnes un Apes pusē, tiek radīta iespēja pašiem piesaistīt ziedojumus, nopelnīt iztikas līdzekļus.

2. Alūksnes un Apes novadu fonds vairāk nekā Viduslatgales pārnovadu fonds izvērš sociālās palīdzības darbu. Tā kā fonds mitinās vienā ēkā ar citām organizācijām, tad nams ir daudz atvērtāks tiem, kas ikdienā meklē palīdzību un sniedz palīdzību. Sadarbība starp organizācijām bagātina pakalpojumu klāstu un sadarbības tīklu. Te darbojas pašbode, brīvbode, telpas var izmantot ikviena interesentu grupa savām vajadzībām.

3. Alūksnes un Apes novadu fonds intensīvāk darbojas dažādos publiskos pasākumos, piesaistot ziedojumus tirdziņos, rīkojot priekšmetu, mākslas darbu, rokdarbu izsoles, atdod lietas pret ziedojumiem, t.sk. paštaisītus ēdienus un dzērienus tirdziņos, piemēram, ukraiņi vāra boršču, vareņikus, pārdot limonādes un našķus.

4. Redzētais Apē pārliecina, ka ārkārtīgi svarīgs “cilvēka faktors”. Tur kur mīt uzņēmīgi, aizrautīgi uz sabiedrību vērsti ļaudis, kas vēlas veidot skaistu, sakoptu un iedvesmojošu apkārtni ne tikai sev, bet arī visiem pārējiem - tajā vietā kopiena ir saliedēta, stipra, pašpalīdzoša. To tiešām var dēvēt par kopienas spēku vārda vistiešākajā nozīmē.

5. Protams, lai paveiktu labus darbus ir nepieciešama nauda, taču, kā atzina Apes Kultūras centra vadītāja Ilva, arī maza nauda ir jāgodā. Tas nozīmē, ka stiprā kopienā mēs varam izdarīt dižus darbus, neiztērējot lielus finanšu līdzekļus, bet mobilizējot cilvēkus un resursus.

6. Šī pieredzes apmaiņas vizīte vēlreiz apliecināja, ka kopienas “dzīvo nervu” mēs varam izjust un piedzīvot tikai tad, kad sastopamies ar cilvēkiem klātienē un redzam paveikto uz vietas.